Dawne i dzisiejsze murale (ok. 2h, od VIII klasy Szkoły Podstawowej)

Podczas tej wycieczki zajmujemy się współczesnym street-artem, jednocześnie spoglądając w przeszłość na wielkoformatowe muralo – reklamy z czasów PRL. Zaczynamy od muralu na Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na ul. Legionów, a kończymy mniej więcej w okolicach zabytkowej elektrowni EC1.

Murale, trasa 2

Wycieczka poprzedzona krótkim wprowadzeniem na temat street-artu w kontekście dzisiejszych murali. Trasa rozpoczyna się i kończy w schronisku przy Zamenhofa 13 i przewiduje obejrzenie ok. 20 murali znajdujących się w okolicy ulicy Piotrkowskiej, a także japońskiego jednorożca ;)


 Murale

Od 2009 roku Fundacja Urban Forms ubarwia przestrzeń miejską organizując coroczny fesitwal, w ramach którego najlepsi na świecie uliczni artyści wykonują wieloformatowe obrazy na ścianach łódzkich bloków i kamienic. Dzięki temu tkanka miejska otrzymuje niezwykły artystyczny charakter, a turyści i mieszkańcy darmową "wystawę" o najwyższej jakości. Szczegóły o twórcach, mapę murali oraz zdjęcia możną obejrzeć na stronie Fundacji Urban Forms.

To nie przypadek, iż to właśnie w Łodzi powstała taka inicjatywa. To tutaj, już w latach 60. i 70. w wyniku licznych wyburzeń mających na celu poszerzenie głównych ulic, powstało wiele pustych placów i "gołych" ścian szczytowych. Aby zamaskować to negatywne zjawisko, władze Łodzi postanowiły wypełnić je muralami "reklamującymi" wielkie zakłady pracy (np. OTEX, ESKIMO), a także obrazami o charakterze kampanii społeczno-zdrowotnych (typu - palenie zabija). W sumie powstało ponad 150 murali, z których obecnie zachowało się kilkadziesiąt. Niestety na razie nie są poddawane rewitalizacji. Pełna klasyfikacja, aktualne oraz dawne zdjęcia można znaleźć na stronie łódzkiego pasjonata tego zjawiska Bartosza Stępnia - www.murale.mnc.pl