KOLONIE W GROTNIKACH

Rok szkolny za pasem, ale my nadal wspominamy kolonie, na które przyjechały dzieci z łódzkich szkół zamieszkujące obszary rewitalizowane, wychowujące się w trudnych warunkach materialnych i życiowych, czy też objęte pieczą zastępczą. Kolonie były finansowane przez Miasto Łódź, a opiekunowie tylko w niewielkim stopniu partycypowali w kosztach wypoczynku. Schronisko przygotowało szereg atrakcji, co było o tyle istotne, iż prawdopodobnie dla wielu uczestników, był to jedyny wyjazd podczas tegorocznych wakacji.

Nasze dwa obiekty w Grotnikach odwiedziło w sumie 240 łódzkich dzieci w czasie czterech turnusów.  Podczas wakacji pogoda dopisywała, czasem nawet aż za bardzo. Na szczęście w obiekcie przy ul. Sosnowej cały czas dostępny był basen i można było się schłodzić pod czujnym okiem ratownika. Koloniści korzystali też z chłodu lasu, z boisk, stołów do ping ponga dostępnych na terenie ośrodka. W krótkich chwilach tęsknoty dzieci mogły się przytulić do naszych psów, które chętnie i  ochoczo reagowały na potrzeby dzieci.

Program kolonii był bardzo bogaty. Nie brakowało konkursów, gier terenowych, zawodów sportowych, dyskotek oraz ognisk. Ponadto, każda grupa miała możliwość spotkania z leśnikiem z Nadleśnictwa Grotniki, policjantami ze Zgierza, a także uczestniczyła w warsztatach Fundacji Edukacyjnej Siłaczka, podczas których zdobiono specjalne ekotorby, czerpano papier. Były także wycieczki autokarowe, wśród których chyba najlepszym powodzeniem cieszył się pobyt w jednostce wojskowej w Leźnicy Wielkiej i to nie tylko dlatego, że można było obejrzeć wojskowy sprzęt i przymierzyć wyposażenie. Prawdziwym hitem był tunel aerodynamiczny służący do treningów skoków spadochronowych wraz z demonstracją jego możliwości. Oprócz tego koloniści odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne w Konarzewie oraz wzięli udział w zajęciach przyrodniczo-edukacyjnych w Michałówce.

Było dużo dobrej zabawy i mamy nadzieję, że dzieci wyjechały od nas z dobrymi wspomnieniami i wrócą tu w przyszłym roku.