Odkrywcy Łodzi VI. Edycja Niepodległościowa

 

Okrywcy Łodzi wracają! Tym razem z oczywistów powodów proponujemy zwiedzanie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Projekt realizowany będzie zarówno przed jak i po wakacjach. Poniżej prezentujemy propozycje wycieczek przygotowanych z myślą o uczniach klas IV-VIII szkół podstawowych oraz placówek oświatowych. Grupy oprowadzają licencjonowani przewodnicy. Grupa nie może liczyć więcej niż 25 uczniów + opiekunowie. Terminy zajęć, które odbędą się we wrześniu i październiku 2018 r. zostaną przesłane do szkół w miesiącu sierpniu.

  1. Zasłużeni Polacy w walce o niepodległą Polskę  - zwiedzanie Cmentarza Starego

Wielokulturowość Łodzi przejawiała się w wielu aspektach życia miasta. Najlepszym przykładem, dziś powiedzielibyśmy - ekumenizmu, było utworzenie jednej z największych nekropolii w Polsce, Cmentarza Starego przy ul. Ogrodowej. Uroczyste poświęcenie miało miejsce w 1855 r., a sam cmentarz składał się z trzech części: ewangelicko - augsburskiej, prawosławnej oraz oddzielonej murem, rzymsko-katolickiej. Część rzymsko – katolicka Cmentarza Starego ukazuje polskie obliczę wielokulturowej Łodzi drugiej połowy XIX oraz początku XX w. Pochowani tu łodzianie to: ofiary powstania styczniowego, Rewolucji 1905 r., wojny z Rosją Radziecką oraz pierwszej i drugiej wojny światowej; nauczyciele, lekarze, prawnicy. Drugą część zajęć stanowią warsztaty w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łodzi ul. Legionów 27 oraz zabawy animacyjne - gry i quizy, które mają nie tylko bawić, ale również uczyć postaw patriotycznych.

Czas trwania  zajęć - około 3 godzin.

Zbiórka: przed wejściem głównym Cmentarza Starego (części katolickiej), ul. Ogrodowa 17

Terminy:  4 czerwca g. 9 00 i g. 12 30,  11 czerwca g. 9. 00 i g. 12 30

  1. Dzień, który dał wolność

Spacer spod pomnika Józefa Piłsudskiego do Schroniska, oddający atmosferę wydarzeń sprzed stu laty, oparty o wspomnienia uczestników zrywu niepodległościowego 11 listopada 1918 r. Wycieczka  zakończona zajęciami warsztatowymi w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Legionów 27.

Czas trwania zajęć - około 3 godzin.

Zbiórka: przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Łodzi, znajdującego się u zbiegu ulic Kilińskiego i Traugutta na skwerze im. Związku Strzeleckiego „Strzelec”, nieopodal Łódzkiego Domu Kultury.

Terminy: 28 maja g. 9 00 i 12 30, 18 czerwca g. 9 00 i 12 30

  1. 1918. Narodziny nowego państwa – wizyta w Muzeum Archeologicznym

Odzyskanie Niepodległości było wielkim sukcesem narodu polskiego, ale równocześnie niosło ze sobą wiele problemów. Zjednoczenie kraju po 123 latach z trzech zaborów o różnych językach, prawach,
a nawet rozmiarach torów kolejowych było nie byle jakim wyzwaniem. Nasz spacer, obejmujący Plac Wolności, ul. Legionów, Gdańską ma pokazać z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć II RP i jak sobie z nimi radzono. Głównym przykładem jakim się posłużymy będzie waluta, której wprowadzenie było podstawą funkcjonowania nowego polskiego państwa. Podczas wizyty w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym uczestnicy obejrzą wystawę numizmatyczną, a następnie sami zaprojektują banknoty podczas warsztatów w schronisku.

Czas trwania zajęć - około 3 godzin.

Zbiórka: Plac Wolności przy pomniku Tadeusza Kościuszki

Terminy: 22 maja g. 9 30 i 12 30, 24 maja g. 9 30, 29 maja 9 30, 12 czerwca g. 9 30 i 12 30,

14 czerwca g. 9 30 i 12 30, 19  czerwca g. 9 30 i 12 30

  1. Akcja – Niepodległość.  Gra terenowa w Grotnikach

Wycieczka zaczyna się od przejazdu Łódzką Koleją Aglomeracyjną do naszej filii w Grotnikach. Następnie przeprowadzane są zajęcia na terenie ośrodka „Słoneczna Polana” i terenach przyległych. Uczestnicy podzieleni na zespoły wcielą się w rolę agentów polskiego wywiadu, od których zależą losy Polski w latach 1918-1920. Wyposażeni w mapy i karty pracy będą musieli wykonać szereg zadań.

Zajęcia zakończone ogniskiem (lub grillem) z możliwością pieczenia kiełbasek.

Czas trwania zajęć: około 8 godzin.

Zbiórka: Stacja PKP Łódź Kaliska przed wejściem głównym  godz. 8.05,  powrót 15.58

Terminy: 4 czerwca, 5 czerwca, 6 czerwca, 7 czerwca, 8 czerwca, 11 czerwca, 12 czerwca, 18 czerwca, 20 czerwca

Uczniowie muszą mieć ze sobą aktualne legitymacje szkolne. W związku z koniecznością wcześniejszego zakupu biletów opiekun grupy zobowiązany jest do poinformowania SSM o liczbie uczestników na 3 dni przed planowanymi zajęciami.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

 

Projekt archiwalny

Projekt Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi

V EDYCJA – jesień 2017

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji projektu edukacyjnego „Odkrywcy Łodzi” realizowanego przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Program obejmuje cykl bezpłatnych spacerów i warsztatów, skierowanych do uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej, szkół i placówek specjalnych. Powstał w oparciu o ofertę edukacyjną Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi we współpracy z Wydziałem Edukacji UMŁ wspierającym i promującym prowadzenie nowatorskich i efektywnych działań na rzecz łódzkiej oświaty. Program jest realizowany wspólnie z Muzeum Kinematografii, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, Muzeum Sztuki MS2.

Szczegóły:

W tej edycji projektu mamy do zaproponowania 4 trasy tematyczne. Szkoła może zgłosić grupę liczącą maksymalnie 25 uczniów na dwie trasy. Z uwagi na duże zainteresowanie programem prosimy szkoły ostatecznie zakwalifikowane do udziału o optymalne wykorzystanie miejsc.

Czas trwania zajęć - około 3 godzin.

Koszt – zajęcia bezpłatne.

Zgłoszenia szkół należy kierować na adrese-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

UWAGA! Zapisy zostały zakończone.

DEKLARACJA DO POBRANIA

Trasy:

1. „Śladami Karola Scheiblera” - Muzeum Kinematografii, Księży Młyn

Zwiedzanie jedynego w Polsce muzeum chroniącego zabytki z dziedziny techniki sztuki i kultury filmowej, jednego z najczęściej filmowanych obiektów w Łodzi. Spacer po pałacu (rezydencji Karola Scheiblera) to niezapomniana lekcja historii filmu wśród unikatowych urządzeń m.in. z epoki poprzedzającej film. Dla najmłodszych okazja poznania historii polskiego filmu animowanego, zabaw w otoczeniu łódzkich postaci bajkowych m.in. Kubusia Uszatka, Muminków.

Na zakończenie proponujemy państwu spacer po Księżym Młynie, osiedlu robotniczym Karola Scheiblera, będącym materialnym świadectwem bogactwa przemysłowej, dziewiętnastowiecznej Łodzi  oraz po najstarszym parku łódzkim „Parku Źródliska” II.

Zbiórka:

- grupy poranne- skrzyżowanie ulic Przędzalnianej i Tymienieckiego (przy Muzeum Pałacu Herbsta)

- grupy południowe- przy wejściu do Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1

     Wtorki, godz. 9.00-12.00 i 12.30-15.30

    Terminy: 12.09, 19.09, 26.09, 03.10, 10.10, 17.10, po dwie grupy każdego dnia.

2. „Śladem łódzkiej kolei” - Łódź Fabryczna

Wycieczka z przejazdem nowoczesnym pociągiem ze stacji Łódź Fabryczna do stacji Niciarniana (i z powrotem) pozwoli zwiedzić multimodalny, nowo otwarty dworzec oraz jego okolicę. Odkrywcy będą mogli poznać projekt EC1 Miasto Kultury (dawna elektrownia) oraz historię nieprzerwanie działającej od XIX w. fabryki Nici Ariadna, a także osiedla robotniczego Grembach.

Zbiórka: hala dworca Łódź Fabryczna od strony ul. Kilińskiego

Poniedziałki, godz. 9.00-12.00 i godz. 12.30-15.30

            Terminy: 20.09, 25.09, 05.10, 09.10, 23.10, 25.10 po dwie grupy każdego dnia.

Planowane zakończenie wycieczki (grupa poranna) – dworzec Łódź Fabryczna godz. 12.18

Planowane zakończenie wycieczki (grupa popołudniowa) – dworzec Łódź Fabryczna godz. 15.24

Uwaga! Każda grupa powinna mieć ze sobą bilet grupowy MPK (32 zł), który uprawnia również do przejazdów Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

3. „Firma portretowa” – Muzeum Sztuki MS2

Zwiedzanie Muzeum Sztuki MS2, tym razem Odkrywcy będą poznawać najciekawsze i najbardziej tajemnicze dzieła sztuki współczesnej, i co ważne, dowiedzą się jak je rozumieć i interpretować. Na koniec, Odkrywcy sami wcielą się w rolę współczesnego artysty podczas zajęć warsztatowo - plastycznych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Zbiórka: Muzeum Sztuki MS2 - Manufaktura

Wtorki, czwartki, godz.13.00 - 15.30

Terminy: 12.09, 19.09, 21.09, 3.10, 17.10, 19.10

4. „Cztery pory roku” - Muzeum Archeologii i Etnografii

Zajęcia obejmują zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Uczestnicy poznają cechy folkloru ziemi łódzkiej, typowe kolory, symbole i dekoracje, oraz samodzielnie szukają odpowiedzi na pytanie: Dlaczego życie człowieka podobne jest do czterech pór roku? Na zakończenie zwiedzania Odkrywcy uczestniczyć będą w etnograficznych warsztatach w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Zbiórka: kasa Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi, Plac Wolności 14

Wtorek, czwartek  godz. 10.00 -12.30  

             Terminy: 12.09, 19.09, 21.09, 3.10, 17.10, 19.10